buna ziua

Avortul

Postata de crisstinna cu 11 ani in urma.

Daca o femeie face avort mai poate sa ramana insarcinata?dc toata lumea afirma ca "primul copil sa nu-l dai afara" k exista posibilitatea sa nu mai ramai insarcinata?Ce se intampla asa grav in momentul avortului de nu mai poate o femeie sa ramana insarcinata?

Raspunsuri (6)

gabi

acum 11 ani

Nu stiu exact ce se intimpla,dar eu am facut parte din categoria celor care,, l-au dat afara pe primul,, si apoi am chinuit enorm ca sa mai ramin insarcinata! Dupa zeci de investigatii, ink o sarcina oprita in evolutie, apoi 9 luni de stat cu frica si cu mii de pastile luate pe parcursul celor 9 luni de sarcina( tratament ptr mentinerea sarcinii), am reusit minunea, de a aduce pe lume , la 31 de ani,o frumusete de baiat! Sfatul meu : Nu avortati,indiferent al citelea este sarcina! Sint atitea metode de contraceptie, si daca este voia lui D-zeu sa fie adus pe lume un copil,apoi asa sa fie! La multi ani tuturor copiilor!

crisstinna

acum 11 ani

Multumesc Gabi,iti doresc sa fi sanatoasa si sa va bucurati de el.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In timpul avortului se introduce o chiureta prin colul uterin in uter si se curata peretii uterini, distrugandu-se produsul de conceptie si fiind eliminat. Astfel, asupra uterului, se supune un traumatism care poate avea consecinte, una dintre ele fiind reducerea fertilitatii.

crisstinna

acum 11 ani

Si asta inseamna ca 90% daca o femeie face avort nu mai poate ramane gravida.Atunci dc se mai fac ,daca in urma lui tot noi avem de suferit.Sunt de acord sa ne protejam dar se intampla ca protectia sa nu fie 100%.

Carpe Diem

acum 11 ani

http://www.adevaruldespreavort.ro

http://www.provitabucuresti.ro

ala bala

acum 11 ani

"Daca o femeie face avort mai poate sa ramana insarcinata?"
Raspuns: da.