buna ziua

Avortul

Postata de letitia142870 cu 13 ani in urma.

Am facut un avort acum 6 ani iar acest lucru mi-a provocat o instabilitate emotionala,ma gandesc ca acest lucru ar fi normal pentru oricine trece prin asa ceva.In urma cu vreo 2-3 ani de frica sa nu raman iar insarcinata am folosit de mai multe ori in 2 ani de zile Postinor2.Acum sotul meu vrea un copil si incercam de vreo 7-8 luni sa raman insarcinata doar ca nu reusesc.Credeti ca avortul si pastilele au un efect negativ si din aceste cauze nu mai pot ramane insarcinata acum?Va rog sa imi dati un sfat pt ca un consult la ginecolog acum cu un rezultat negativ m-ar dobori.multumesc

Raspunsuri (6)

marilu123

acum 13 ani

totusi doar la ginecolog gasesti un raspuns corect, cauta o doctorita draguta sa te inteleaga si sa va faceti analizele

Iuli

acum 13 ani

Se considera o problema daca nu ramai gravida timp de 1 an fara nici o protectie. Insa inainte de a ramane gravida, orice femeie trebuie sa mearga de manuta cu partenerul la toti medicii, sa isi faca toate analizele (inclusiv BTS), sa isi trateaza toate problemele de sanatate deoarece medicamentele sunt contraindicate in sarcina, sa renunte la fumat, alcool, nopti nedormite, mancare nesanatoasa etc etc, toate acestea ca sa fie sigura ca va avea un bebe sanatos. Asa trebuie procedat, ca sa nu va treziti in timpul sarcinii cu probleme de sanatate ale tale sau ale fatului. Un consult ginecologic se IMPUNE deci inainte de conceptie!!

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Cum a zis Luli , inati analizele ....daca sunt bune atunci te gandesti ca ar putea si ceva psihic
Copilul este produsul unei relatie..Intr-o relatie sunteti DOI .

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Cum a zis Luli , intai analizele ....daca sunt bune atunci te gandesti ca ar putea fi ceva psihic
Copilul este produsul unei relatie..Intr-o relatie sunteti DOI .
Succes sa vina bebe!

Psihoterapeut Florentina Bocai

acum 13 ani

Letitia,

Un avort la urme la nivel psiho-emotional si vine apoi, vine o vreme cand iti doresti un copil dar- uite asa -mintea vrea dar corpul nu-ti mai raspunde , e inchis, e traumatizat. Desigur , nu sunt de neglijat analizele medicale . Iti recomand sa stai de vorba cu un psiholog din orasul tau, cu experienta in psihoterapie , care sa te invete sa te relaxezi, sa te deschizi , sa stergi umbre din inconstient.

Pace si Iubire,

CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE
sect1, Bucuresti
Tel : 0751. 161. 079 / 0733. 413. 089
www.florentinabocai.ro

letitia142870

acum 13 ani

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri,imi voi lua inima in dinti si va voi urma sfaturile.Multumesc si multa sanatate!