buna ziua va rog nu evitati intrebarea mea

Avortul

Postata de cu 12 ani in urma.

buna ziua. in 2006 am facut un avort prin aspiratie iar de patru ani iau anticonceptionale insa leam oprit de 2 luni jumate si nu am ramas insarcinata.oare am probleme acum? imi doresc sa raman insarcinata dar nu reusesc si imi e si frica daca o sa raman o sa fie probleme ?risc sa pierd sarcina din cauza anticonceptionalelor?

Raspunsuri (2)

elena24d

acum 12 ani

vezi asta e problema cand vrea dumnezeu sa avem copii ii omoram nu ne gandim ca pste un timp ne dorim acm vrei nu tii frica ca o sa til ea dumnezeu?
din experinta iti zic aceatea pt ca am intalnit cazuri similare nu o sa fie probleme dar roagate la bunul dumnezeu sa te ierte de pacate tale si ai sa vezi ca o sa fie bine

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine ca o sarcina sa survina dupa o perioada de cel puțin 3 luni de la întreruperea contraceptivelor. consultul prenatal va fi efectuat in primele 10 saptamâni ale sarcinii si va include analizele de rutina , obligatorii de efectuat anual atat dvs cat si partenerul: hemoleucograma, grup sanguin si Rh (dvs si sotul), test serologic de depistare a lues-ului, serologia rubeolei si toxoplasmozei, markerii virali hepatici, explorarea urinara, frotiu citodiagnostic si examenul bacteriologic al secretiei vaginale.