avort

Avortul

Postata de lacoste cu 12 ani in urma.

am avut la virsta de 21 ani primul avort, termenul de 11 saptamini. Am urmat tot ce mi-a zis medicul, complicatii nu am avut. Acuma am 26 si imi doresc un copil, spuneti-mi va rog pot fi ceva urmari de la acel avort ca nu pot ramine inarcinata? Vreau sa zic ca ovulatia are loc. Va multumesc

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Mergeti la medic, faceti toate analizele si dvs si partenerul, nu vad ce rost are aceasta intrebare acum. Dupa cum stiti exista mult femei care au putut concepe fara probleme dupa un avort asa cum exista femei care nu au mai putut avea copii niciodata. De aceea avortul trebuie evitat cu orice chip prin folosirea protectiei. Nimeni nu poate sti in care dintre situatii va gasiti. Faceti analize complete amandoi, adoptati un stil de viata sanatos si peste cateva luni daca totul e ok puteti incerca sa concepeti. In mod normal in decurs de 1 an ar trebui sa ramaneti insarcinata. Daca peste 1 an nu ati ramas, va trebui sa mai faceti alte analize. Este prematur sa vorbim ds asa ceva si inutil atata timp cat nu ati facut inca nici o analiza.

coco

acum 12 ani

......daca nu.....schimba buhaiul.

lacoste

acum 12 ani

coco, daca te consideri buhai nu toti sint asa.

mihaela

acum 12 ani

@coco-daca taceai....

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

nu cred ca are legatura faptul ca nu ramai insarcinata acum cu un avort ,,
poti avea trompele infundate si poti face o salpinografie ,o radiografie care dureaza 5 minute sa vezi daca sunt infundate
fati analizele de sange intai si secretie
el spermograma si spermocultura

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

dupa un avort se pot infunda trompele

cel mai bine trebuie sa incepeti cu investigatiile la el