avort spontan

Avortul

Postata de andreea@camelia cu 9 ani in urma.

Buna ziua poate ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste raspunsuri am ramas ansarcinata si de cateva zile am sangerari dupa cum am citit pe net ai avort spontan cum as putea sa fac sau ce sa fac nu as vrea sa tin sarcina sau daca mai este ceva sa merg la un ginecolog ptr.chiuretaj sau sa iau medicamente care sa elimin ce mai este se ia cu reteta sau fara medicamentul daca a trecut cineva sami spuna ce sa fac unde sa merg va rog frumos.o zi cat mai frumoasa..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 zile

Buna ziua,

In primul rand, este foarte important sa mergi la un medic ginecolog pentru a primi sfaturi medicale profesioniste, mai ales daca fiind aceasta situatie. Sangerarile pe care le ai, pot fi un semn de avort spontan, dar asta poate fi confirmat numai de catre un medic profesionist, prin investigatii speciale.

O optiune ar putea fi avortul medical, care poate fi realizat numai cu prescriptie medicala si sub supraveghere medicala. Nu ar trebui sa incerci sa iei medicamente fara prescriptie medicala pentru a intrerupe o sarcina, deoarece poate fi foarte periculos.

Daca esti in siguranta si nu vrei sa pastrezi sarcina, cel mai indicat este sa mergi la un medic ginecolog, care iti poate oferi toate informatiile de care ai nevoie. In functie de cat de avansata este sarcina, ei pot recomanda o metoda de intrerupere optima pentru tine.

Aminteste-ti, totusi, avortul este o decizie majora si trebuie inteles ca ar putea avea un impact emotional asupra ta. Este recomandat sa te sfatuiesti si cu un psiholog inainte de a lua o astfel de decizie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449
https://sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-ce-riscuri-presupunei_17858
https://sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-efecte-secundare_7820