Avort medicamentos la 5 săptămâni?

Avortul

Postata de Utilizator11708085271 cu 2 luni in urma.

Care sunt sansele ca avortul medicamentos sa nu funcționeze la 5 săptămâni, pe baza unor neintelegeri minore am ajuns cu iubita sa faca avort medicamentos ...

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Avortul medicamentos este foarte eficient daca este realizat in primele 9 saptamani de sarcina, eficienta acestuia fiind in jur de 95-98%. Cu toate acestea, exista o mica sansa ca acesta sa nu functioneze. Asta inseamna ca sarcina nu se intrerupe sau ca avortul nu este complet, necesitand o interventie chirurgicala.

Simptomele unui avort medicamentos esuat pot include simptomele persistente de sarcina, sangerare puternica continuua mai mult de 2 ore sau febra.

Daca aveti nelamuriri sau simptome ingrijoratoare dupa un avort medicamentos, este important sa consultati un medic imediat. De asemenea, este esential sa mergeti la urmatoarele controale prescrise de medicul dumneavoastra pentru a va asigura ca avortul a fost complet.

In cazul in care avortul medicamentos a esuat, exista optiuni de urmat pentru a gestiona situatia. Un alt avort medicamentos poate fi incercat sau se poate recurge la un avort chirurgical. Decizia despre cea mai buna optiune va fi luata in functie de starea de sanatate a pacientului si de parerea medicului.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449

Dalia

acum 2 luni

Daca avortul nu a fost inca facut, mai bine mai ganditi va inainte de a lua o decizie atat de radicala. Dzeu nu lasa nimic la intamplare, cu atat mai putin venirea unei vieti nevinovate pe Pamant.