ajutatima va rog

Avortul

Postata de alinagorea cu 10 ani in urma.

acum un an am facut avort. sunta acum iarasi insarcinata. dar nu am primit nici un tratament. am primit doar niste pastile niste hormoni imediat dupa avort timp de 3 saptamini. pot sa nasc un copil incomplet dezvoltat ? cu ceva probleme? va ro rumos ajutatima

Raspunsuri (3)

Kasho

acum 10 ani

Avortul l-ai facut la cerere sau a fost necesar din cauze medicale? Daca a fost la cerere si acum esti insarcinata pt ca doresti si doresti acest copil, nu prea ai de ce sa iti faci probleme. Nu apar malformatii datorita avorturilor precedente, acestea apar fie datorita utilizarii de medicamente fara recomandarea medicului ginecolog, care stie cel mai bine daca e cazul si cu ce sa trateze diverse afectiuni ce apar in timpul sarcinii,fie datorita alcoolului , droguri, tigariČ™ fie malformatii congenitale, care din pacate nu prea ai cum sa le previi, se descopera de obicei incepand cu luna a 3- 4 de sarcina in timpul ecografiei, dar sunt rare si femeile cu risc crescut acestor tipuri de sarcini sunt cele dupa 35 de ani.

alinagorea

acum 10 ani

am facut un avort la cerere.. pt ca nu aveam posibilitati sa intretin un copil. dar cineva mia spus ca daca nu am primit nici un fel de tratament pentru a fi din nou insarcinata pot avea un copil nu chiar sanatos .. ma ingrijoreaza acest lucru .. acel avort a fost primu adica prrima mea sarcina

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Comparativ cu restul mamicilor, nu exista risc suplimentar de malformatii fetale doar pentru ca ati avut un avort in trecut.