administrare gresita yasmin

Avortul

Postata de dianutzah cu 11 ani in urma.

buna ziua. am si eu o intrebare, am inceput sa iau AC Yasmine, da le-am luat cu 2 zile dupa ce mi-a trecut menstruatia, adica sangerarea in sine. am inceput intr-o dimineata, si anume miercurea, dupa ce in seara de marti am avut contact sexual neprotejat. prima pastila am luat-o miercurea dimineata, pe la ora 9:30, continuand cu a doua, luata in aceeasi zi, seara, la ora 9. am respectat cu strictete ora de administrare. Marti seara, 11 decembrie, am luat ultima pilula, dar in toate aceste 21 de zile cat am luat pilulele am avut contact sexual neprotejat, cu ejaculare in mine. astazi este vineri si inca nu mi-a venit menstruatia, e posibil sa fi ramas insarcinata? astept un raspuns. multumesc anticipat. diana.
mentionez k luam AC dupa o pauza de 4 luni

Raspunsuri (1)

Sigada

acum 11 ani

Administrarea anticonceptionalelor se face dupa anumite reguli pentru ca protectia pe care o pot oferi sa fie maxima.
In primul rand, daca se incepe o folie noue de anticonceptionale, dupa o perioada de pauza, aceasta se face in prima zi a ciclului menstrual. Apoi, fiind prima folie, cel putin in prima saptamana de administare (in cele mai multe cazuri chiar in prima luna), se recomanda masuri suplimentare de protectie.

Asadar, ac***a in vedere faptul ca nu ati respectat nici modalitatea de administarea si nici nu ati folosit masuri contraceptive suplimentare, exista posibilitatea de a fi insarcinata.

Dupa 10 zile de intarziere a ciclului menstrual, va recomand un consult ginecologic.