poate fi autism?

Autism

Postata de danyador cu 13 ani in urma.

Am un baietel de 2 ani si 4 luni care nu comunica absolut deloc , pare absent la orice activitate dar mai ales manifesta o frica in ceea ce priveste mersul de unul singur. Trebuie sa specific ca al a inceput sa mearga de mana pe la 2 ani pana atunci mergand doar un genunchi. Are doar o jucarie preferata cu care se joaca si in rest pare aproape surd in momentul in care incerci sa comunici sau sa te joci cu el.

Raspunsuri (5)

floryny

acum 13 ani

De ce nu incercati sa mergeti la un medic pediatru cu baietelul?

nicoleta

acum 13 ani

poti sa mergi la un medic pediatru,dar el trebuie sa-ti dea trimitere la un medic logoped, neaparat trebuie mers

anonim_167794

acum 13 ani

Buna seara,
Sfatul meu este sa mergeti cu baietelul la un medic specialist psihiatrie pediatrica pentru evaluare, stabilirea unui diagnostic si a tratamentului corespunzator. Cu cat mergeti mai repede cu atat va fi mai bine pentru baietel si il veti putea ajuta mai mult.

Va doresc multa sanatate!

Psih. Anisia Popa

acum 13 ani

Sunt de parere sa mergeti la medicul de familie pentru o evaluare a starii de sanatate fizica a copilului si sa mergeti la psiholog pentru o evaluare a dezvoltarii psihice in raport cu varsta. In cazul in care se confirma diagnosticul de autism puteti incepe terapia cu un specialist ABA. Terapia se intinde pe mai multi ani si este nevoie de multa implicare din partea dv.
Faceti primii pasi si va stau la dispozitie cu amanunte.
Sanatate!

danyador

acum 13 ani

Va multumesc ptr. raspunsurile date si am sa incerc sa merg cu el la un specialist ptr. o evaluare!