inceputul terapiei Aba

Autism

Postata de DeeaAndreea cu 13 ani in urma.

Buna!Am nevoie de cateva sfaturi...de putin timp am inceput terapia Aba cu un baietel de 2 ani si 5 luni,problema este ca nu reusim sa il motivam cu nimic,nu accepta nimic ca si recompensa iar acest lucru ne tine pe loc;nu vrea sa se uite la noi la comanda,nu vrea sa stea jos,nu lasa jucaria din mana,daca i-o luam tipa,plange.Vreau sa precizez ca am experienta in practicarea terapiei aba de un an de zile,dar niciodata nu am luat-o de la inceput cu un copilas...acesta este primul.Ce este de facut?Va multumesc!

Raspunsuri (6)

DeeaAndreea

acum 13 ani

Multumesc pentru sfat.O sa incercam si asa.

Mama de copil autist

acum 13 ani

Andreea,daca ai mai lucrat cu acesti copii speciali,este nevoie de multa perseverenta,rabdare si calm.Si noi am inceput terapia doar de 2 saptamani si avem uneori accese de furie,plangem pana ne invinetim,insa parintii trebuie sa inteleaga ca trebuie sa mearga mai departe daca vor sa-l "scoata" din acea lume.Multa sanatate si succes.

DeeaAndreea

acum 13 ani

Multumesc foarte mult pentru incurajare!In momentul de fata suntem mult mai bine,pot sa spun chiar foarte bine :) Sunt foarte fericita pentru ca lucrurile merg din ce in ce mai bine si am descoperit si recompensa preferata - ciocolata cu lapte :) Acum lucram mult mai cu spor si sper sa o tinem tot asa.Viitorul suna bine!

Karina

acum 13 ani

...Aveti grija, insa, sa nu primeasca acea ciocolata cu lapte decat in timpul terapiei, ca recompensa pentru sarcinile reusite. Altfel, acea recompensa isi va pierde valoarea foarte curand.

DeeaAndreea

acum 13 ani

Asa facem Karina.In timpul liber nu primeste deloc ciocolata.De ceva timp am incercat sa ii mai introducem si alte recompense,dar fara succes.Se pare ca ii ramane fidel ciocolatei :)

Tatiana

acum 9 ani

Buna ziua,

Sunt mamica unui copilas minunat pe nume Patrick care are 2 anisori si 8 luni pe care din pacate il suspectam cu TSA, inca nu avem diagnosticul confirmat dar stim ca nu e timp de pierdut si vrem sa ne apucam cat mai repede posibil de terapie. Spuneti-mi va rog daca putem apela la serviciile Dv. Suntem stabiliti in Zalau.

In asteptarea unui raspuns,
Va multumim!