Este copilul meu bolnav?

Autism

Postata de MembruMobileApp150330210426824 cu 4 ani in urma.

Bună ziua. Ma numesc Irina și am o fetita de 2an și 8 luni. Am unele nelămuriri. Are foarte multa energie, tipa când nu vrem sa o lăsăm sa facă ce vrea sau nu i se da ceea ce vrea și nu vorbește ca ceilalți copii de varsta ei. Îmi spune cuvintele uzuale, numără de la 1 la 10, spune culorile, părțile corpului, animalele și formele geometrice(atât în romana cât și în engleza). Potriveste forme la puzzelurile din lemn, asociază imaginile. Oare faptul ca asculta mai multe cântece în engleza decât în romana sa ii întârzie vorbirea, sau sa aibă o tulburare verbala? Cei din jurul meu mi-au recomandat s merg cu ea la medic de specialitate datorita faptului k are foarte multa energie( nu sta într-un loc nici măcar când mananca dacă nu e pusa în scaunul de masa) spunându-mi ca poate suferă de adhd sau autism. Sa îmi fac probleme sau nu? Va rog îndrumați-ma undeva unde pot merge cu ea.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/dezvoltarea-copilului-dupa-varsta-de-doi-ani_9894