Autism la bebelus?

Autism

Postata de AANDREEA15 cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 9 luni si imi fac o multime de griji cum ca ar putea avea autism. Ma ingrijoreaza foarte tare doua lucruri in mod special : inchisul si deschisul sertarelor in mod repetat fara a o interesa continutul lor si tipetele de furie, bucurie, nemultumire. Mentionez ca a avut o usoara hipotonie pana la 4 luni, care s-a corectat cu ajutorul kinetoterapiei. In rest, zice baba, mama, tata, dada de la 4,5 luni, a stat in fundulet la 6,5 luni, s-a ridicat in picioare pe patut la 7 luni. Are contact vizual, raspunde cand o strig pe nume, dar nu intotdeauna, este foarte atenta, curioasa, intelege cand ii spun "nu". Nu arata cu degetul, nu vrea sa dea pup, desi o pup mereu, nu arata mereu unde e mama, tata. Sunt motive sa ma ingrijorez?

Raspunsuri (10)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ar trebui sa va prezentati la medicul pediatru ori de cate ori aveti suspiciuni in legatura cu vreo manifestare a copilului dumneavoastra. din descrierea dumneavoastra se poate intelege si ca este doar un copil alintat, dar sunt multe alte manifestari pe care poate le-ati trecut cu vederea, de aceea cel mai recomandat este un consult medical de specialitate.

va urez o zi buna

AANDREEA15

acum 12 ani

Am uitat sa mentionez ca merge pe varfuri, nu bate din palme, nu apuca bine jucariile cu degetelele. Mai nou invarte toate jucariile si da din cap in mod repetat in sens de "nu". Invarteste repetat rotile la masinute. V-ati mai intalnit cu un asa caz? Sa fie vorba de o intarziere in dezvoltare?

AANDREEA15

acum 12 ani

Am uitat sa mentionez ca merge pe varfuri, nu bate din palme, nu apuca bine jucariile cu degetelele. Mai nou invarte toate jucariile si da din cap in mod repetat in sens de "nu". Invarteste repetat rotile la masinute. V-ati mai intalnit cu un asa caz? Sa fie vorba de o intarziere in dezvoltare?

IULIANA FŰLAS - psiholog clinician, psihoterapeut integrativ

acum 12 ani

Buna ziua. Andreea, simptomele unui copil autist sunt: clic pe link.

http://www.fulas-iuliana.ro/autism/simptome-si-manifestari/

Din descrierea ta copilul nu manifesta aceste simptome, dar, este necesar sa consulti un medic, ori de cate ori esti ingrijorata.

In Constanta: GRUP DE SUPORT pentru PARINTII copiilor cu tulburari din spectrul AUTIST

Tratamentul tulburărilor din spectrul autist necesită implicarea întregii familii, iar anumite etape din cadrul acestor terapii vizează în mod clar familia.
Mai exact, familia are nevoie de consiliere psihologică pentru a face faţă, din punct de vedere emoţional, situaţiei cu care se confruntă şi anume, aceea de a avea un copil cu tulburări de dezvoltare.Grupurile de suport pentru parinti sunt adesea foarte utile, persoanele care participa la aceste grupuri pot beneficia adeseori de experienta pe care altii o impartasesc.
De asemenea, psihologul face consilierea parintilor sau a celorlalti copii din familie, in cazul in care apar probleme in cursul vietii, alaturi de copilul cu autism.

Pentru mai multe informatii:

http://www.fulas-iuliana.ro/autism/

IULIANA FŰLAS, psiholog clinician. Constanta.

ral_ciochina

acum 11 ani

sunt cateva elemente stereotipe in comportamentul descris de dvs. plus mersul pe varfuri care ar putea indica o tulburare din spectrul autist. mergeti la un neuropsihiatru pediatru, numai el poate da diagnostic. cel mai bine este sa veniti la Bucuresti, fie la Obregia, fie la policlinica titan.
Ma puteti contacta pentru alte informatii 0722 393 763

gianina

acum 11 ani

am un nepotel de 3 ani si 8 luni care nu vorbeste,nu se joaca cu copiii,ii place sa stea la televizor,plange cand vrea ceva,danseaza de pe un picior pe altul,ii place sa se plimbe mereu,si nu raspunde daca il strigi,cateodata doar te priveste.daca ascunzi un lucru stie sa il caute.am fost la medic de 3 ori dar toti zic ca are intarziere de vorbire.ne-au recomandat niste tablete pe baza de untura de peste si pe baza de soia.nu au dat nici un rezultat.cand era mai mic zicea mama,tata si alte cuvinte.e posibil sa aiba autism?va rog frumos dati-mi un raspuns.

Laura Creasta

acum 10 ani

Cu cat se intervine mai devreme in cazul copiilor care sufera de tulburari din spectrul autismului, cu atat sansele de recuperare sunt mai mari. Este adevarat ca terapia costa destul de mult si pana a apela la terapie parintele apeleaza la tratamente mai convenabile, dar cu ajutorul terpiei ABA se obtine cele mai bune rezultate. Incercati sa solicitati ajutorul pentru diagnosticare si tratament la specialistii de la fundatia HelpAutism sau Help Malin www.helpautism.ro
Multe dintre programele organizate de asociatie (workshopuri, intalniri, etc.) se adreseaza si parintilor copiilor cu autism si sunt gratuite.

Utilizator11613986196

acum 3 ani

Buna ziua!Am o fetita de aproape 2 ani,ceea ce ma ingrijoreaza este flatul ca de de 4 luni are piciorusul drept mai umflat vizibil il decat cel stang,nu o doare nu schiopateaza,dar eu nu cred ca este ceva normal,am fost de foarte multe ori la urgenta,la doctorul de familie,noi locuim in Londra,nimeni nu a observatie nimic,nu au facut investigatii,mi au spus ca nu se vede nimic.Chiar nu mi a venit sa cred ignoranta medicilor.Am reusit sa obtinem cu multe insistente o programare la spital in luna Mai spre surprinderea mea,programare s a facut in Ianuarie.Sunt profound dezamagita si disperata,ma gandesc ca timpul de asteptare poate duce la agravarea unei afectiuni de care nu e nimeni constient.Va rog frumos sa ma scaturiti ce as putea sa fac.

G-Myre

acum un an

Si are autism sau este perfect normal?

Bogdan

acum 6 luni

Buna AANDREEA15,
Au trecut iata 11 ani de la postarea initiala. Ne poti spune cum e fetita acum si dace simptomele descrise de tine s-au ameliorat/rezolvat
Multumim