As dori o mica lamurire cu testul iq?

Autism Diverse

Postata de AdrianBcK cu 4 ani in urma.

Buna seara, as dori sa stiu daca, psihologul isi poate da seama dintr-un test de iq daca ai autism infantil?
Un prieten a fost la psiholog acum doua luni, i-a dat sa faca un test de iq si in urma acelui test, psihologul i-a spus ca are autism.
Deci, este posibil ca un psiholog, psihiatru sa depisteze daca esti bolnav de autism sau daca ai autism dintr-un simplu test de iq?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Autismul/primele-semne-ale-autismului_12295