analize medicale

Autism

Postata de mioara1968 cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi recomandati un medic nutritionist sau specialist in boli metabolice pt un copil de 2,7 ani diagnosticat cu tulburare din spectru autist.
De asemenea , unde pot efectuat analize toxicologice ( Hg, PB, Al etc) in sistemul de stat.
Mentionez ca sunt din Bucuresti

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

aceste analize toxicologice se pot efectua la orice laborator. cand va referiti in sistem de stat, probabil va referiti ca acestea sa fie decontate de casa de asigurari judeteana, in acest sens sa va adresati medicului de familie.
Pentru a se stabili un diagnostic de autism, aceasta definitie presupune ca individul sa manifeste: o scadere în interactiunea sociala;o scadere în comunicare ; un comportament, interese si activitati restrictive, repetitive si stereotipe;simptomele aparute înaintea vârstei de 3 ani.
Ar fi bine sa va adresati clinicii de psihiatrie a copilului si adolescentului in cadrul spitalului "Al. Obregia"pentru terapia tulburarii din spectru autist. Un medic pediatru poate evalua starea ponderala a copilului.

mioara1968

acum 12 ani

un nume de medic nutritionist ma intereseaza, sau gastroenterolog. bun. care sa stie sa interpreteze niste analize de singe si urina facute la indicatia unor medici din afara carora nu le-am putut trimite probele din motive de legislatie.
Pe medicii psihiatri din Obregia nu-i intereseaza asemenea analize, ei stiu doar de Risperidona, ulei de peste, tonotil si cerebrolizin.Pacat ca aceasta boala in Romania nu este studiata, se fac multe cercetari in starinatate care . aplicate si la noi ar putea ajuta pe acesti copii amariti sa iasa din spectru.
Deci, va rog clinca, sau numele unui medic. DACA SE POATE . Va multumesc.

[email protected]

acum 11 ani

Va recomand produsele de la instititul japonez de cercetare in sanatate Nikken unde sunt convins ca veti identifica acolo cateva produse ce va pot ajuta pe viitor desigur fara a exclude vreun tratament prezent dar posibil insuficient .

ica

acum 11 ani

care sunt medicamentele pentru autism

mioara1968

acum 11 ani

va multumesc .