Poate fi vorba de scleroză multiplă în acest rezultat RMN?

Atrofia cerebeloasa Paralizie cerebrala Anevrism cerebral Polineuropatia cronica inflamatorie demielinizanta
+1
Vezi toate grupurile

Postata de sebiseby cu 6 ani in urma.

Bună ziua, de curând am făcut un RMN- cu următorul-Rezultat

Examenul RM nativ al fosei posterioare și regiunii supratentoriale evidențiază multiple leziuni infracentrimetrice hipersemnal T2 și FLAIR, fără restricție de difuzie, situate în substanța albă periventriculară și în centrul semioval, bilateral, cu aspect relativ simetric-leziuni demielinizante. Unele sunt dispuse perpedincular pe axul lung al ventriculilor laterali.

Moderată dilatație simetrică a ventriculilor laterali, inactivă- mai probabil congenital.

Rog seriozitate. Aș dori părerea unei persoane care cunoaște un asemenea rezultat. Vă mulțumesc mult anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.