Incipienta atrofie cerebrala ?

Atrofia cerebeloasa

Postata de Utilizator11704706566 cu 4 luni in urma.

Bună ziua,
Acum câteva zile în urmă unui examen rmn am primit rezultatul de incipienta de atrofie cerebrala.
Ar trebui să mă îngrijorez pentru acest rezultat mai ales că am 34 de ani?
Se poate opri cumva acest proces? Am șansa de a trăi o viață normală?
Mulțumesc frumos anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Atrofia cerebrala este o afectiune in care celulele si tesuturile cerebrale se deterioreaza treptat, ceea ce poate afecta functiile cerebrale. Incipienta de atrofie cerebrala indica deteriorarea tesutului cerebral.

La varsta de 34 de ani, atrofia cerebrala incipienta poate fi considerata neobisnuita, iar cauzele pot fi multiple. Este important sa discutati in detaliu cu medicul dumneavoastra specialist pentru a clarifica diagnosticul si a determina cauzele acestuia. Medicul ii va putea oferi toate informatiile necesare, bazate pe istoricul medical si rezultatele imagistice.

Tratamentul si prognosticul in cazul atrofiei cerebrale pot varia in functie de cauza si de gravitatea afectiunii. In unele cazuri, tratamentul poate incetini sau controla progresia atrofiei cerebrale.

Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre optiunile de tratament disponibile si despre adaptarile stilului de viata care pot contribui la mentinerea sanatatii cerebrale. Uneori, schimbarile in alimentatie, activitatea fizica si managementul stresului pot fi benefice.

Recomandam sa va adresati medicului pentru a discuta mai in detaliu despre rezultatele examenului RMN si pentru a primi sfaturi si indrumari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Neuropatii/atrofia-cerebrala-ce-este-si-cum-o-putem-preveni_20278