Cum identific o problema cerebrala?

Atrofia cerebeloasa

Postata de Alina A cu 9 luni in urma.

De aproximativ o luna am dificultati de concentrare, pierderi de memorie, confuzie si o senzatie de presiune in partea dreapta a capului. Celelalte simptome sunt foarte greu de descris, nu simt starea aceea obisnuita de bine, ci un disconfort la nivelul capului, care ma frustreaza. Nu am dureri sau alte simptome fizice sau modificari comportamentale.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Din descrierea pe care o ai, pare sa existe o posibilitate ca aceste simptome ar putea fi cauzate de o problema cerebrala. Cu toate acestea, este important sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis. Acesta este cel mai bun mod de a identifica orice posibile probleme cerebrale si de a primi tratamentul potrivit, daca este necesar.

Medicul poate incepe prin efectuarea unui examen fizic si apoi va poate trimite pentru teste suplimentare, cum ar fi scanarea creierului (CT sau RMN). Aceste imagini medicale pot ajuta medicul sa observe orice anomalii in structura sau functionarea creierului.

In timpul consultului, este important sa descrieti in detaliu toate simptomele pe care le experimentati, precum si durata si evolutia lor. Asigurati-va ca mentionati si orice alte probleme de sanatate pe care le aveti si orice medicamente sau suplimente pe care le luati, deoarece acestea pot oferi medicului informatii suplimentare pentru diagnostic.

Amintiti-va ca, in afara de potentiala problema cerebrala, simptomele descrise pot fi asociate si cu alte afectiuni medicale sau cu factori de stres. Doar un medic va poate furniza diagnosticul corect si optiunile de tratament adecvate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/pierderea-memoriei-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16477