Tuse seaca si raguseala, ce sa fie?

Astm Tuse Boli tiroidiene Boli respiratorii Boala esofagiana Boala bronhospastice
+3
Vezi toate grupurile

Postata de adagena cu 3 ani in urma.

Buna ziua! Am varsta de 50 ani si nu sunt fumatoare. De aproximativ 2 luni, am o tuse seaca si raguseala. Anul trecut am avut pleurezie, pe care am tratat.o si am scapat. Am refacut o radiografie si nu este nimic in neregula la plamani in momentul de fata, doar ca a ramas o sechela ca urmare a pleureziei. Am fost la ORL si mi s.a pus ca am destul mucus, neputand atunci sa.mi faca o fibroscopie. Mi s.a prescris un tratament cu Tavipec, Gelorevoice si Borenar. Tusea nu a trecut deloc. Am observat ca.mi vine sa tusesc, ma ineaca atunci cand vreau sa vorbesc. Ce poate sa fie?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea-persistenta-ce-afectiuni-indica-si-cum-se-trateazai_17360