Cât prednison sa iau pe zi pt tratament de 10zile?

Astm

Postata de Ginap cu 4 luni in urma.

Pentru respirație,am mai luat 10zile acest medicament în prima zi 10 past,a doua zi 9si tot așa până la 1dar nu știu ce gramaj aveau.stiu că erau la flacon de 60 pastile

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa intelegeti cum sa luati acest medicament si sa respectati indicatiile medicului dumneavoastra. Recomandarea generala este sa nu modificati doza sau schema de tratament fara a discuta intai cu medicul. Este posibil ca doza sa fie redusa treptat in timp, pentru a evita reactiile adverse si pentru a permite corpului sa se adapteze la incetarea tratamentului.

Recomandarea este sa contactati medicul pentru a afla doza corecta a medicamentului in functie de situatia dvs. medicala specifica si pentru a obtine o prescriptie actualizata, daca este necesar: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/greseli-in-administrarea-medicamentelor_18164