Pe sot il doare in parte stg, la jumatea abd?

Ascita

Postata de Yna cu 8 luni in urma.

Durere abd, prin constrictie si apasare, simte ca o umflatura care se plimba

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Pe baza descrierii dvs., durerea si senzatia de umflatura in partea stanga a abdomenului pot fi cauzate de mai multe conditii. Este important sa consultati un medic pentru un diagnostic corect si tratament adecvat. Printre posibilele cauze se includ:

1. Colica renala: Piatra la rinichi poate provoca durere severa in partea inferioara a abdomenului si poate fi insotita de senzatia de umflatura. Alte simptome pot include dureri lombare, urinare frecventa sau dureroasa si sange in urina.

2. Hernie: O hernie abdominala se produce atunci cand un organ sau tesut se deplaseaza printr-un punct slab in peretele abdominal. Aceasta poate provoca o senzatie de umflatura sau presiune in abdomen si durere in acea zona.

3. Diverticulita: Inflamarea sau infectia unui diverticul (buzunar in peretele colonului) poate provoca senzatie de umflatura si durere in partea stanga a abdomenului inferior.

4. Probleme intestinale: Gazele, constipatia, colita ulcerativa sau boala Crohn pot cauza disconfort, senzatie de umflare si durere in abdomenul inferior stang.

5. Infectie urinara: Durerea poate proveni de la infectia tractului urinar sau de la inflamarea vezicii urinare. De obicei, este insotita de alte simptome, cum ar fi dureri la urinare, urina tulbure sau cu miros neplacut, si nevoia frecventa de a urina.

Este important sa va adresati medicului pentru a identifica cauza exacta a simptomelor dvs. si pentru a primi recomandarile de tratament adecvate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/durerea-abdominala-simptome-si-diagnostic_11329