vene proeminente pe picioare

Artrita

Postata de feli80 cu 11 ani in urma.

buna seara!
spuneti mi va rog ce medicament as putea folosi pt niste vene care au aparut pe piciorul stsng. Am o vena mai pronuntat ce seamana a verice si alte cateva subtirele de la genunchi in jos, si mi e frica ca in timp sa nu se ingroase. Imi puteti spune va rog ce as putea lua, ce creme, paatile, injectii, orice, numai sa mi revina la normal. multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aparitia varicelor la nivelul membrelor inferioare se datoreaza insuficientei venoase cronice, adica, sangele venos stagneaza in vase fiind mai dificila intoarcerea venoasa. Recomandarile sunt sa evitati a sta in picioare sau pe scaun timp indelungat, sa efectuati miscari ale gambelor care sa puna sangele in miscare ( contractia muschilor ajuta al circulatia venoasa), sa utilizati ciorapi elastici ( greu de suportat pe asemenea temperaturi), puteti utiliza detralex sau alte derivate,etc. Solutia finala, cand varicele se maresc in mod evident, se pot extirpa chirurgical.

feli80

acum 11 ani

Multumesc pentru raspunsul prompt!
Mai am o intrebare....crema hepathrombin, e buna, o pot folosi? si daca da, cum se foloseste, cat timp....
Am uitat sa mentionez ca am 32 de ani, o inaltime de 173 cm si greutatea putin cam mare pt aceasta inaltime, peste 80 kg (din pacate! ) Aceste vene sunt mai proeminente cam de aproape 2 ani si serviciul imi e de asa natura incat ori stau foarte mult timp pe scaun (6-7 ore/zi) ori foarte mult in picioare si de evitat nu prea am cum evita din pacate, asa ca seara cand ajung acasa, stau cu picioarele ridicate mai sus dar, nu foarte mult timp.
Detralex-ul, nu afecteaza ficatul?
Medicamente pe cale parenterala, nu se pot folosi si daca da, care ar fi acestea si cum se administreaza
Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru atatea intrebari

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate solutiile sunt limitate in tratarea varicelor si acestea au fost mentionate mai sus.
Nu se cunosc reactii toxice la nivelul ficatului cauzate de detralex.

feli80

acum 11 ani

Am inteles. Multumesc!