SIMTOME POST AMPUTARE

Artrita Durerea neuropata

Postata de Cicilepe23 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Revin la Dv cu cateva detalii despre starea bunicii mele in urma amputarii. A trecut cu bine peste operatie, s-a vindecat foarte bine(parerea mea). Dupa vindecare asa cum ne asteptam cu totii a aparut senzatia de picior fantoma peste care de asemenea a trecut fara ajutor (terapie sau medicalemente). la un moment dat insa a inceput sa o doara...mai ales cand se racea afara,.,,noi am banuit ca e intr-adevar si vremea si mai e de asemenea si faptul ca nu are stare...nu sta locului toata ziua e in picioare si misuna prin casa cu cadrul dupa ea:) Din spusele chirurgului miscarea e foarte buna...mai ales pentru circulatia dansei.
De cateva zile insa imi tot spune ca o doare si ca simte o greutate asa..ca si cum ar atarna de picior...asta de cand s-a racit tare afara... Nu stiu ce sa zic...daca e legat neaparat de vreme si de aceea am infofolit-o bine cu dres gros si ciorapei ca sa excludem varianta asta.
Ceea ce as vrea eu de la Dv. este un sfat in ceeea ce priveste cazuri anterioare de amputatie gamba si simtome post operatorii. Vreau sa exclud toate problemele inainte de a ii lua proteza(care este foarte aproape).

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Sindromul membrului fantoma este o durere neuropata ce apare in cazul amputarii unui segment al unui membru. Aceasta apare deoarece creierul primeste impulsuri nervoase de la nervii ce controlau senzitiv( sensibilitate) si motor (motricitate) membrul respectiv. Exista tratament antialgic cu antiinflamatoare non steroidiene (in functie de bolile asociate) , opiacee, in doze recomandate de medic; o proteza pentru segmentul lipsa ar putea sa amelioreze senzatiile de furnicaturi, intepaturi.

Cicilepe23

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns! Este deasemenea de mentionat si faptul ca osul taiat sta putin orientat in sus si o doare foarte tare cand atinge capatul...si de aceea ii e putin cam teama sa punem proteza.
Oricum eu as vrea sa o duc la medic sa o vada inainte de a ii pune proteza.
In momentul asta doresc sa ma linistesc un pic apropo de faptul ca e ok din punct de vedere al circulatiei si mai ales al amputarii.

O zi buna va doresc

Ortopedica

acum 11 ani

Buna ziua,

In link-ul urmator puteti gasi informatii detaliate despre simptomele care apar in periaoada post-amputare si ce insemana ingrijirea bontului pana la momentul protezarii. http://www.ortopedica.ro/media/files/ghid-protezat.pdf

O zi buna!