rog parerea unui specialist/reumatolog

Artrita Sindromul Reiters Uveita anterioara

Postata de kity cu 13 ani in urma.

buna ziua! as dori opinia unui specialist cu privire la situatia mea. dupa ce in luna martie a.c.am facut o uveita, cam la un an dupa ce am fost internata 2 saptamani pt aceeasi afectiune, am facut cateva analize sa descopar cauza, tinand cont ca in ultimul timp m-au cam suparat articulatiile. VSH1h=8mm/h, fibrinogen seric=252mg/dl, ASLO=39.06UI, si factor reumatoid 11.30UI/ml. am cautat pe internet si am constatat ca cea mai apropiata afectiune dupa simptomele prezente ar fi sindromul Reiter. cu cistita am avut probleme acum cativa ani, cand la o saptamana doua dupa terminarea tratamentului boala reaparea(banuiesc ca s-a cronicizat, pt ca nu i-am mai dat atentie si nu am mai avut bani de investigatii). apoi au evoluat durerile de spate(am hernie de disc la 2 vertebre)si au aparut dureri puternice de genunchi, dureri la articulatiile soldurilor si la maini, ca dupa aceea sa fac uveita 2 ani la rand. ma gandesc sa fac investigatii mai amanuntite; am aflat de HLA B27, screening pt depistarea artritei reactive. ce analize ma sfatuiti sa mai fac, pt ca nu vreau sa repet uveita si la anul, si nu stiu cum sa scap de durerile articulare care ma tintuiesc la pat cu saptamanile.

Raspunsuri (2)

parerea mea

acum 13 ani

Din pacate medicii v-au abandonat tocmai cand nu trebuia. Aveati nevoie de investigatii si tratament specific, pentru a nu permite instalarea unei suferinte grele. Acum e cam tarziu, dar nu trebuie stat cu mainile la san. Singurii medici cunosuti mai seriosi ar fi Prof. Ciobanu ori Prof. Suteanu. Daca aveti bani mergeti in strainatate, daca nu, documentati-va si faceti tot ce puteti. Succes!

Gabriela Udrea

acum 12 ani

Prof Ciobanu intr-adevar un mare reumatolog din pacate a decedat ! Prof Suteanu este la pensie! Dar sunt cu siguranta multi reumatologi priceputi ! Efectuati determinarea Ag HLA B 27 si un RMN de sacroiliace... si consultati un reumatolog