rog opinia unui reumatolog

Artrita

Postata de ana_maria_madalina cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Sa va prezint pe scurt situatia mea. Acum aprozimativ doua luni, am observat ca una dintre clavicule (cea dreapta) prezenta o protruzie, in comparatie cu cea dreapta, la extremitate dinspre stern. In rest, niciun simptom, nicio modificare. Am facut o radiografie claviculara, am consultat un medic ortoped, care, in baza radiografiei, a spus ca nu observa nimic anormal. Explicatia a fost ca organele si oasele pare nu sunt niciodata la fel. Si totusi, nu imi amintesc sa fi fost asa dintotdeauna. Ulterior, au inceput dureri, uneori mai usoare, alteori, mai intense, la nivelul umarului, in jos, pe mana dreapta pana la cot si cervical. In prezent, nu mai simt aceste dureri, dar am un somn agitat noaptea din cauza discomfortului in umar. Am facut analize de sange la medicul de familie, dar rezultatele vin in 10 zile. Alte simptome ar fi pulsul marit, peste 100 (in mod normal, este intre 80 si 90, presupun, din cauza ca sunt supraponderala), usoara durere in gat, si febra, cred (37,2). Banuiesc ca este o forma de artrita. Intentionez sa ma programez la un medic reumatolog, dar astept rezultatele analizelor de sange dupa care mai am de asteptat inca o saptamana. Pana atunci, ingrijorarea mea tine de puls. Iau Metoprolol si Aspacardin, dar citind pe internet, am inteles ca artrita avanseaza rapid si afecteaza diferite organe. Imi este teama ca pana ajung la medic sa nu apara complicatii la inima. Intrebarea este: pot sa iau un tratament care sa tina sub control aceste simptome pana ajung la doctor?

Raspunsuri (3)

ana_maria_madalina

acum 11 ani

Imi cer scuze! M-am grabit sa scriu si am scris gresit. Clavicula dreapta prezinta o protruzie in comparatie cu clavicula stanga.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In 2-3 saptamani ( pana la consultul unui medic de specialitate) "artrita" nu va progresa semnificativ incat sa afecteze organele.. ..Dupa descriere, pare a fi o forma de periatrita scapulo-humerala ( afectare de tendoane ce imbraca umarul).
Este bine sa va monitorizati pulsul in repaus si daca depaseste 90-100/min puteti creste doza doza de metoprolol ( pana la evaluare medicala- care de altfel, nu este bine sa intarzie).

Mihaela

acum 10 ani

buna ziua, sunt insarcinata in 22 saptamani si bataile inimii fatului sunt de 83-90 bat/min. Am consultat mai multi doctori ginecologi dar nimeni nu stiee care ar fi cauza, iar ultimul la care am fost mi-a zis sa consult si un reumatolog. Ar fi cazul in sarcina sa fie nevoie sau care ar fi cauza batailor? Va multumesc si astept raspuns...