poliartrita reumatoida

Artrita

Postata de alinavs cu 9 ani in urma.

De ce tatal meu ,bolnav de 4 luni de poliartrita reumatoida seropozitiva are dureri foarte mari de cand este sub tratamentul cu metotrexat?Dupa 4 injectii ,1 pe saptamana de 10mg,starea lui s-a agravat fffmult,abia mai poate merge.......mai rau ca la inceput....si totusi ni s-a spus sa continuam.Acum e la a8a doza si il vad cum se stinge..are doar 62 de ani si era un om care muncea cat 10......

Raspunsuri (2)

ela

acum 9 ani

Metrotrexatul este un medicament citostatic,asa se manifesta la inceput dar după mai multe injectii o să inceapa sa se vada si efectele pozitive. Soţul meu face acest tratament de 12 ani si i s-a stopat boala, nu a mai avansat si nu mai are nici dureri.

podaru irina

acum 8 ani

Ela,m-ar interesa efectele secundare ale metotrexan-ului,dacă au fost!?