Lichid la genunchi.

Artrita

Postata de anamariadima cu 11 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Ana si am 17 ani in urma cu 2 saptamani am suferit o entorsa de genunchi , am mers de urgenta la doctor si mi s-a spus ca am lichid l-am tinut in ghips 10 zile am scos ghipsul , insa este tot umflat ,am pus gheata si varza, pare a se mai fi defumlat . CE IMI RECOMANDATI ? , nu am dureri , sau altfel de discomfort doar ca sunt putin speriata de asa zisul "lichid"aflat in interior, pot face miscare chiar daca am lichid acolo? Va multumesc frumos.

Raspunsuri (11)

buna

acum 11 ani

Exista remedii homeopate pt. astfel de probleme. Se gasesc la farmacie numai, costa 6 lei un tub.
Insa sunt mai multe remedii pt. aceasta afectiune si prin intrebari se poate depista care anume din ele este necesar. Mergi la un medic homeopat...sau scrie un email la *** pe yahoo.com

anamariadima

acum 11 ani

Va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este posibil ca acest lichid sa se resoarba cu reluarea miscarilor. Va recomad sa folositi vreo 10 zile un antiinflamator ( ex diclofenac); daca lichidul persista sau cantitatea sa se mareste (in decurs de 1-3 luni),acesta poate fi scos printr-o manevra simpla - se patrunde cu acul in articulatie si se extrage lichidul cu ajutorul seringii.

anamariadima

acum 11 ani

Va multumesc din suflet,sper sa se retraga.

anamariadima

acum 11 ani

As mai avea inca o intrebare, ,mai poate reaparea dupa ce a fost scos lichidul de acolo ?

aShy

acum 11 ani

Si nu doare?:)) Daca baga acu si scoate lichidu ?:))

stefy626

acum 10 ani

Nu doare,ideea e daca ti-l poate scoate chiar pe tot care e in exces,mie nu mi la scos pe tot si e nasol ca nu pot articula indeajuns genunchiul,dar e mai bn...

Aura

acum 10 ani

Si ai reusit sa-l indoi normal in timp?

Natalia

acum 10 ani

este periculos daca scoate lichidul cu seringa dupa asa procedura nu voi avea probleme cu piciorul ????

cedrik

acum 9 ani

daca in dupa 2-3 sapt nu se resoarbe lichidul, doar prin punctie poate fi scos.. fa un RMN.

SORIN

acum 8 ani

Buna ziua ,
Am avut o accidentare la genuchiul drept ( apa la genuchi) intr-un meci ( rugby) prima oara am fost la doctor si mi-au pus picioru in gips 10 zile apoi sa revin la control.
Dupa 6 zile mi-am scos singur gipsul piciorul era tot umflat am inceput sa fac iar antrenamente dupa o perioada de 2 saptamani in care mi-am pus compresie rece la genuchi + unguente +(lioton gel , fastum gel etc ) +antrenamente
A inceput sa se retraga lichidul acela in momentul de fata totul este ok nu mai este umflat nu mai am probleme cu el dupa 1an de zile
Asadar nu va duceti sa va scoata acel lichid riscati astfel sa se formeze din nou dupa un anumit efort minim