Gonartroza

Artrita

Postata de pixie_roz cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt femeie la 59 ani cu greutate 80 kg si inaltime 1.65 m. Acum 2 saptamani, am cazut pe genunchele drept si de atunci am o durere care persista, dar uneori, ptr 2-3 ore ma lasa. Am facut radiografie, si diagnosticul care a fost dat este "gonartroza". Specific ca nu sunt semne vizibile (umflaturi, sau vanatai). As dori sa stiu care este tratamentul si daca durerea va trece in timp.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ar fi bine sa va examineze un medic ortoped pentru a exclude o afectiune menisco-ligamentara dupa traumatismul prin cadere pe genunchi (cu efectuare de ecografie genunchi si, la indicatie, RMN). Daca se exclude o astfel de afectare , este recomandat sa consultati un medic reumatolog pentru recomandari si tratament ( in principiu, va avea la baza administrarea de antiinflamatoare in puseele dureroase).