Gonartroza

Artrita

Postata de sce76 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.La genunchiul drept au aparut niste sunete si pocnituri ciudate, care ma incomodeaza.Am fost la medicul de familie, care mi-a pus diagnosticul''GONARTROZA" Ssi mi-a dat un tratament cu Diclacgel si Arcoxia, 10 zile.Nici o schimbare.Ce trebuie sa fac?Dureaza de vreo 3-4 luni si nu este nici o schimbare, nici in bine , nici mai rau.Am 35 de ani,IMC 22,5, 2 nasteri, nefumatoare, activa.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi util sa va adresati medicului ortoped, poate fi vorba de o afectare meniscala, ligamentara,patelara, pot fi necesare investigatii suplimentare precum RMN genunchi . ar fi bine sa incercati o orteza de genunchi mobila, ce permite efectuarea miscarilor normale si realizeaza in acelasi timp o contentie a structurilor articulare.