Fizioterapie pentru artrita

Artrita

Postata de Dragos171717 cu 11 ani in urma.

Este benefica in vreun fel sau recomandata vreo forma de fizioterapie pentru a reduce inflamatie articulara generata de artrita?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da , este benefica, atata timp cat testele de inflamatie sunt scazute sau in limite normale( adica sa nu fie vorba de o artrita acuta, care trebuie mai intai tratata medicamentos ; ulterior se poate recurge la metode de fizioterapie); indicatiile sunt date de catre medicul reumatolog.

Dragos171717

acum 11 ani

Inflamatia este puternica si de asta caut si mijloace sa o reduc. Am refuzat sa urmez tratamentul de la reumatolog din cauza medicamentelor foarte puternice si cu efecte adverse multiple. In schimb, am schimbat radical alimentatia si urmez un tratament homeopat destul de puternic.

Eu cred ca datorita unui stil de viata foarte sanatos si corect artrita se poate tine sub control, insa ramane problema acestei inflamatii destul de puternice la cot care cred ca trebuie putin "ajutata" sa dea inapoi si caut mijloace de a face asta.