fac parte din aceasta comunitate de 15 ani

Artrita

Postata de mirunaAa cu 13 ani in urma.

aceasta boala afecteaza toti bolnavii de artrita?

Raspunsuri (2)

Dr. Noemy Radu-Stefanescu

acum 13 ani

Denumirea de artrita a fost preluata in mod gresit din literatura medicala engleza ,ceea ce a fost preluat ca artrita este corect in traducere medicala ca si artroza.Artroza este o afectiune degenerativa la nivelul articulatiilor,intr-un limbaj mai putin medical este o imbatrinire a articulatiilor cu degradarea cartilajelor si care afecteaza pacientii la virste diferite in functie mai multi factori.De exemplu un pacient obez care supune articulatia genunchiului la fiecare miscare la o suprasolicitare datorita greutatii va ajunge mult mai repede la o gonartroza decit un alt pacient cu o greutate normala.
In literatura medicala de la noi termenul de artrita septica sau aseptica este total diferit de cel de artroza si concluzionind nu ,artrita nu fac toti pacientii.

mirunaAa

acum 13 ani

multumesc frumos pentru raspuns.
vreau sa stiu daca tuturor bolnavilor de artrita le e afectata vederea?