este indicata sarcina ?

Artrita

Postata de flami cu 13 ani in urma.

Am 30 de ani si sunt diagnosticata cu gonartroza primara bilaterala,cifoscolioza ,lombosciatica bilaterala ,noduli Schmorl,sechele de boala Schoermann.
Am un copil de 4 ani.
Tratamentul este Artrostop si Piascledine.
Este posibil sa tin sarcina in aceasta situatie?
Ce se poate intampla cu evolutia bolilor?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Consultati-va medicul care va supravegheaza aceste afectiuni si va indica tratamentul. Nu cred ca poate cineva sa va dea o indicatie pertinenta pe un forum fara sa va cunoasca exact istoricul, bolile asociate, tratamentele etc.

Constantin

acum 13 ani

Incercati terapia alternativa pentru a va ameliora bolile in primul rand-0722344290

Ramona

acum 13 ani

Piascledine este foarte bun, insa nu se ia pe timpul sarcinii si alaptatrii :(. Consultati si medicul pentru alte recomandari de medicatie, pentru ca sunt multe afectiuni si puteti sa va treziti cu complicatii daca aveti o sarcina.
Din proprie experienta, pot sa va spun ca pe mine m-a ajutat foarte mult Piascledine (am si eu artroza). Nu mai am dureri si mobilitatea a crescut. Insa il iau de aproape 1 an. Deci boala o puteti stopa sau ameliora, insa dupa sarcina.

flami

acum 13 ani

multumesc tare mult.pe mine ma intereseaza daca ac***a aceasta boala pot sa duc o sarcina.fara tratamente desigur.

Ramona

acum 13 ani

Nu sunt medic, deci nu va pot da un raspuns avizat. Va spun doar din proprie experienta pentru ca am si eu o lombosciatica, ce mi-a creat ceva probleme cand am fost insarcinata. Am fost atunci la medic fizioterapeut care evident mi-a spus ca nu am ce sa fac in afara de masaj. Din cauza sarcinii, se presa un nerv si aveam dureri de spate si schiopatam cu piciorul drept. Din fericire, dupa cateva sedinte de masaj mi-am revenit. In cazul dvs ar trebui sa intrebati atat un ortoped, cat si un obstetrician care sunt complicatiile ce ar putea aparea.