dureri de genunchi in timpul sarcinii

Artrita

Postata de Black Beauty cu 12 ani in urma.

Buna seara. Am si eu o problema deja de o saptamana. Ma doare ingrozitor genunchiul stang. De fapt, nu rotula in sine, ci partea dintre rotula si tibie, sub rotula in dreapta.Sunt si insarcinata in aproape 7 luni, asa ca nu am voie sa fac raze. Am mai avut eu probleme la genunchi acum 5 ani, o fisura si nu l-am tinut in gips decat o saptamana din 4, iar in ianuarie acest an o contuzie. Am fost la urgente si mi s-a spus ca poate fi si de la faptul ca m-am ingrasat pe timpul sarcinii vreo 8 kg si greutatea apasa pe genunche, dar si de la vechile probleme. Mi s-a dat doar no-spa si diclac crema. Dar nu imi trece deloc. Si partea p***a e ca ma doare atunci cand stau intinsa si nu il fortez. Cand incep sa pasesc si sa il fortez imi trece, Noaptea ma trezesc tot la doua ore si ma plimb sa-mi treaca.
Ce ma sfatuiti sa fac? E tare neplacut... :(

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

incercati sa purtati o orteza de genunchi mobila (ce lasa rotula libera)

cristina

acum 8 ani

Buna ziua! Sunt insarcinata in 28 de saptamani si de aproximativ 2 saptamani au aparut niste dureri la genunchiul stg care de la o simpla jena au devenit foarte puternice, ceea ce ma impiedica sa ma mobilizez.Medicatia antiinflamatorie la gravide este limitata ceea ce este cumplit.Ce ma sfatuiti? Va multumesc!

maria

acum 8 ani

buna ziua
sunt ansarcinata an 6 luni si am o durere de genunchi,ce pot lua sa nu afectez sarcina?