dureri articulare

Artrita

Postata de relys cu 12 ani in urma.

Ma dor foarte tare articuiatiile de la degete(maini),soldul stang si genunchiu.Am fost la medic,am facut analize(VSH,PCR,FACTOR REUM.HEMOLEUCOGRAMA)dar toate au iesit in limite normale.Ce analize sau ce altceva pot sa fac ptr.a-mi ameliora starea?am 43ani,si mai am hipotiroidita hashimoto,ptr.care iau eutirox de 100.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Durerile de articulaţii pot avea sau nu legătură cu tiroidita Hashimoto de care suferiţi. Pentru ameliorarea fenomenelor aţi putea încerca folosirea antiinflamatoarelor nesteroidiene precum: Diclofenac gel, Fastum gel, Ketonal gel etc.

relys

acum 12 ani

Buna ziua.Va multumesc ptr.raspuns.Intre timp am facut un ex.radiologic centura scap**ara sau pelviana fara subs,cu urmatorul rezultat:-bazin simetric cu incipiente modificari degeneratiave coxofemurale,cu scleroza acetabulara.-articulatii sacroiliace simetrice cu scleroza marginala in 1/3 superioara.-demineralizare osoasa difuza.Mi s-a dat trat.cu movalis(15mg)si colchicina,fara a mi se spune nimic.Va rog frumos sa-mi spuneti daca sunt ceva probleme la ex.radiol.

Medic Epuran

acum 12 ani

Examenuk radiologic sugerează un început de coxartroză şi osteoporoză

Ioana

acum 11 ani

Din cand in cand ( cand stau prea mult fara sa fac miscare sau cand e prea frig) ma dor incheieturile- mai ales la maini. O durere ca un junghi care nu tine mai mult de 10 min. ( daca pun ceva cald peste).

Ce poate fi?Ce analize sa fac?

Multumesc.

Alina

acum 4 luni

Buna seara! Am aceleasi simptome. Ati primit vreun diagnostic in cele din urma? M-ar interesa sa aflu ce vi s-a zis si cum va simțiți in prezent. Mulțumesc!