despre ischemia cronica

Artrita

Postata de luciaa cu 14 ani in urma.

Buna ziua,mama mea se plangea ca o dor picioarele si a pus asta pe seama reumatismului,ea avnd 72 de ani,mentinez ca mai are si tahicardie.Inainte cu 15 zile a acuzat brusc o durere imensa in picior,s-a dus la urgenta si i-a zis ca are arteriopatie vasculara obliteranta grad 4,circulatia prin picior era 0...din cauza unui cheag de sange care a plecat in picior...in 3 zile piciorul s-a albastrit si a trebuit sa il taie...suntem toti distrusi...problema e cu celalalt picior la care are aceeasi boala doar ca are circulatia 1 si e de grad 3...spuneti-mi va rog mult ce sa facem sa prelungim viata piciorului sa nu mai ajunga la amputare...poate stiti ceva tratament..injectii...ceva..va multumesc,astept raspunsul d-voastra

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trtamentul arteriopatiei obliterante membre inferioare se face de regula cu antiagregant, hipolipemiant si anticoagulnat. Acest tratament este prescris de medicul care dispensarizeaza cazul. In unele situatii se intervine chirurgical, efectuandu-se angioplastie in situatiile cand aceasta este recomandata. Se interzice fumatul, se trateaza factorii de risc - supraponderabilitatea daca exista, diabet?!, dislipidemia! corectarea tensiunii arteriale, etc.

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Mergeti urgent la cel mai apropiat chirurg vascular. Poate reusiti astfel sa stopati emboliile urmatoare si sa ameliorati consecintele emboliilor deja existente. Mai pot fi si alte cauze de necroza la nivelul picioarelor si nu mai stati nici o clipa in asteptare.
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/