despre dureri

Artrita

Postata de ludwig cu 12 ani in urma.

sunt diagnosticata de 4 ani cu artrita reumatoida(nu mi s a spus ce fel de artrita din toate cele existente)urmez.tratament cu predinisone(1o mg/zi, metrotrexate(1o mg) si am facut 4 luni adalimumab(humira?)de 2 luni am inceput sa am dureri in fiecare zi mai ales la glezne(unde mi au iesit 2 lipoame(?) periferice fara durere sau schimbare de culoare nu stiu ce pot facepentru aceste dureri insuportabile,mentionez ca mi s a prescris si oxycod

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar sa fiti evaluata periodic, la interval de 3 luni cat si in puseele dureroase de catre medicul reumatolog, pentru ajustarea schemei de terapie, obiectivarea tolerantei la tratament, a eventualelor complicatii ale afectiunii si terapiei. tratamentul conservator include fizioterapie, cel medicamentos utilizeaza antialgice, antiinflamatorii (steroidiene si nesteroidiene) medicamente imunosupresive (ciclofosfamida, metotrexat, azatioprina) sau terapie biologica anti TNF alfa (de prima linie) , anti CD 20 (de a doua linie).