de ce imi amortesc degetele de la maini mai ales pe timpul noptii

Artrita

Postata de irena3 cu 12 ani in urma.

de o saptamana am observat ca imi amortesc degetele de la maini si am furnicaturi in buricele de la degeGETE,IAR UNEORI MI SE BLOCHEAZA UN DEGET IN POZITIA DE STRANS .CARE ESTE CAUZA?ESTE GRAV?

Raspunsuri (7)

marina

acum 12 ani

la mine lucrul asta se intampla de mai multi ani(vreo 3), insa fara blocare de degete, doar amortirea lor, uneori chiar toata palma.... si in timpul zilei cand solicit mai mult timp mana, spre ex: tai cu cutitul ceva timp indelungat, tin telefonul in mana mai mult timp pentru a vorbi, de regula cand tin mana incordata,cam asta e.....m-as bucura daca poate cineva sa imi spuna ceva vis-a-vis de asta!

maria

acum 10 ani

imi amortesc degetele de la mana dreapta

Marian

acum 11 ani

Cel mai des amortirea este din pricina fumatului..dauneaza circulatiei periferice!!

Andrei

acum 10 ani

Buna ziua. Am facut o infectie urinara, mi s-a spus ca am Orhita, am luat niste tratament cu un antibiotic numit Cuminol. Dupa ce am inceput sa iau antibiotic am inceput sa am furnicaturi la buricul degetelor, dupa care am simtit o amorteala a mainii drepte.
Mi s-au prescris niste vitamine, neuromultivit, nu mi-au mai amortit degetele asa tare dar mana este inca sp***a fata de stanga, amortelile revin poate de 2 ori pe zi. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
A mai avut cineva simptome asemanatoare?
Problema este ca in urma cu 3 luni am avut dureri la genunchiul stang fara sa am vreo lovitura, in sesul asta am facut infiltratii cu lichid sinovial iar in urma cu 4 saptamani au aparut dureri si la genunchiul drept, un fel de blocaj.
Am facut pentru genunchi un set de analize, VSH, ASLO, Proteina C reactiva, factorul reumaotid, acestea iesind in valorile normale.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sunt in depresie din cauza simptomelor dar si a faptului ca am consultat mai multi medici si nu am primit un raspuns concret cu privire la ce am si ce as putea sa fac.
Multumesc. Adresa mea de mail este [email protected]

Appreciate it for helping out, great information. ddedeeecedek

acum 9 ani

Appreciate it for helping out, great information. ddedeeecedek

marin mirela

acum 9 ani

Buna ziua de 3 saptamini imi amorteste mina dreapta si am arsuri in palma si mi sa schimbat culoarea miini in vinetie

constantin tamas

acum 8 ani

de ce imi amortesc degetele de la maini da vrio saptamina