Cum se poate scapa de durerile atroce ale mainilor?

Artrita

Postata de Cristian cu 4 luni in urma.

Sotia mea (varsta 71 ani, din Pitesti) are de cativa ani dureri cumplite ale mainilor, in special noaptea. Palmele si degetele se inflamează si durerile sunt acute, radiind cateodata pana la umar. Degetele amorțite sunt: cel mare, arătător, mijlociu si inelar. Pozitia in care durerile par a se mai diminua este cu palma cat mai jos, astfel ca mare parte din noapte o petrece in fotoliu cu mainile in jos.
Ultima criza dureaza deja de aproape 4 saptamani si nu mai trece nici in urma tratamentelor cu antiinflamatoare.
Acum aproximativ 16 ani a fost diagnosticata cu poliartrita reumatoida. Tratamentul a durat aproape 10 ani, dar durerile cresteau pe masura ce trecea timpul. Dupa 10 ani a intrerupt tratamentul si a inceput sa se simta mai bine, fara inflamatii atat de mari ale palmelor si cu crize de durere de mai scurta durata.
Acum, dupa 6 ani, durerile au reinceput si numai de calitate a vietii nu se mai poate vorbi.
Daca aveti un sfat, catre ce spital si medic sa ne indreptam v-as fi recunoscator.
Cristian

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic reumatolog pentru a examina si evalua situatia in mod corespunzator. Reumatologii sunt specialisti in tratarea problemelor legate de sistemul musculoscheletic, inclusiv afectiunile inflamatorii cum ar fi poliartrita reumatoida.

In functie de evaluarea medicului, pot fi recomandate mai multe tratamente pentru a ameliora durerile si inflamatia, inclusiv medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, medicamente modulatoare ale sistemului imunitar si terapie fizica.

Este important ca sotia sa primeasca o evaluare si un tratament adecvat, deoarece durerile cronice si inflamatia pot afecta in mod semnificativ calitatea vietii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/artrita-reumatoida_1660

Cristian

acum 4 luni

Multumesc!