cum procedam/

Artrita

Postata de luciaa cu 14 ani in urma.

Mamei mele i s-au prescris niste in jectii..Pridax si tratamentul cu ele costa 70 miliane pe luna,lei vechi,putem sa facem ceva ca sa le obtinem prin casa de asigurari ?..sunt mult prea multi bani pentru bugetul nostru si nu cred ca mai putem face fata la o a doua amputatie...va rog mult,poate ne puteti indruma cumva...va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Pridax este o denumire pentru alprostadil si la noi in tara este inregistrat ca vasaprostan. Cine a prescris medicamentul trebuie sa va dea si informatiile de procurare. Se face un referat de catre chirurgul vascular din spitalul de care apartineti, se aproba de catre casa si nu se plateste, fiind asigurat 100%. Important este nu sa obtineti medicamentul, chiar gratuit, nici sa efectuati in fapt perfuziile, ci ca medicamentul sa fie indicat corect, altfel, costa o caruta de bani si beneficiul este 0. In evolutia ischemiei, de la 100% circulatie buna la 0% circulatie absenta, intervalul optim este subiectiv apreciat de mine undeva la 5%. Chiar si atunci, medicamentul mai are nevoie de ceva, restul mijloacelor de tratament aplicate corect cazului (adica recomandare corecta si respectare 100% de catre pacient a indicatiilor medicului) si poate nici atunci nu este 100% garantata reusita. Mi-au fost suficiente cuvintele din intrebarea dv pentru a "auzi" si vedea ceata in care va aflati. Pentru a iesi din aceasta ceata, mergeti urgent la un specialist bun in chirurgia vasculara.
Dr.Cacovean Adrian
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/