ce trebuie sa fac ?

Artrita

Postata de emilia1577466 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Amfost diagnosticata cu poliartrita in urma cu 5ani.am urmat tratam dat de medicul reumatolog printre care si metrotexat ,dar nu mai pot nu mai pot sa-l fac imi este tare rau de la aceasta injectie.am hotarat sa o iau si eu pe un tratament naturist.va rog sa-mi recomandati si mie.am luat coacaz negru,vita de vie,iarba neagra M-am uns cu ghiara diavolului si puterea ursului.Nu mai stiu ce sa fac sa scap de durerile care efectiv ma chinuie.Am 41ani si cateodata nu ma pot duce la servici .Va rog mult sa ma ajutati.Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

comunicati medicului reumatolog faptul ca nu tolerati terapia cu methotrexat (acesta reprezinta tratamentul de linia 1), nu trebuie sa intrerupeti tratamentul de fond , deoarece acesta controleaza durerile. este necesara reevaluarea reumatologica (examinarea clinica, analizele specifice) pentru un tratament corespunzator. pentru controlul durerilor incercati antiinflamatoarele nonsteroidiene in dozele recomandate de medicul curant, antialgice (acelea ce nu necesita prescriptie medicala ca paracetamolul pana la 1,5-2g/zi).

emilia1577466

acum 12 ani

multumesc pt raspuns.mereu merg la control dar mi s-a spus ca nu am altceva de facut decat aceasta injectie Am mai incercat si alte medicamente cu doamna doctor dar mi-au crescut transaminazele f.mult si am intrerupt imediat tratm.Analizele uzuale mi-au iesit bine radiografiile la fel si mi-a spus sa fac in continuare injectia si sa iau metroclopramid si calciu >dar eu nu mai suport nici macar sa vad fiolele dar sa mai fac si injectia.Stiu ca e greu sa ma credeti poate par o rasfatata dar nu este asa Cred ca nu mai suporta organizmul meu caci de 5ani fac injectia si pana acum 6luni nu am avut asa o sila de ea.pt dureri iau Ketonal duo dar vroiam sa incerc si altceva.Va multumesc

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Stimata Doamna,
Va inteleg suferinta. Este optiunea dv de a renunta la tratament si a opta pentru alte tratamente. Partea buna a lucrurilor este faptul ca nu aveti modificari pe radiografii. Este bine ca ati luat medicamentele fito despre care ati scris anterior numai ca ele trebuie luate pe trmen lung deorece nu au reactii adverse.
Cu siguranta nu se poate rezolva problema printr-un singur mesaj pe blog. Daca doriti solutii alternative ma puteti contacta personal. Datele de contact le gasiti pe sfatulmedicului.ro

Dan iulian

acum 2 ani

Salut. Sunt dan am 34 de ani
Am făcut remene de curând si am fost diagnosticat cu poliartrita reumatoidă
Ce tratament îmi recomandați ? 🙌