artroza incipienta metatarsofalangiana I

Artrita

Postata de parfenenicus cu 10 ani in urma.

M-am trezit dimineata cu o durere la nivelul de deasupradegetului mare de la piciorul drept.Nu am avut vreo lovitura in perioada recenta(joc des fotbal).Mi-am facut o radiografie si mi s-a spus ca e artroza incipienta metatarsofalangiana I.Doctorul de la unitate mi-a sugerat sa fac cateva analize la sange sa vada daca nu este de natura infectioasa.le-am facut si mi-au iesit f. bine.dar piciorul tot umflat e si ma doare din cand in cand.va rog sa-mi spuneti cum pot sa scap de aceasta umflatura si durere.Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa consultati medicul rematolog pentru evaluare in vederea excluderii unui atac de guta. Pana atunci, puteti utiliza un antiinflamator pentru ameliorarea durerilor ( de ex celebrex, sau arcoxia, etc).

parfenenicus

acum 10 ani

mi s-a prescris mig 400 si diclac.nicio ameliorare.

parfenenicus

acum 10 ani

si mi s-a dat un bilet de trimitere/investigatii la un ortoped?

parfenenicus

acum 10 ani

in urma analizelor la sange mi-a iesit acid uric seric=7,51mg/dl, uree serica=30,0,creatinina serica=1,15, glicemie=93, TGO/ASAT=28, TGP/ALAT=26, factor reumatoid=8 UI/ml, proteina reactiva=6 mg/l, VSH=6 mm/ora, fibrinogen=270.ar putea fi guta?