artrita coxofemurala.

Artrita

Postata de manuela1979 cu 11 ani in urma.

buna.am un baietel de 4 ani si s-a plans de durere de piciorus( cel stang) mai exact in porneste din zona inghinala si durerea merge pe ..picior in jos pana la genunchi.dar in spatele genunchiului..am fost cu el la medic. diagnostic dat artrita coxofemurala.tratament zinat ,nurofen si repaos la pat 7 zile.dar luam tratament de 6 zile.si nicio ameliorare el schiopateaza in continuare si se plange de durere...as vrea sa stiu din ce cauza.... provine durerea. medicul mi-a spus ca in urma unei raceli s-au inflamat ligamentele...si de acolo provine durerea. astept un raspuns multumesc

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

I s-au facut investigatii in sensul asta? ( analize de laborator, ecografie parti moi, radiografie sau CT).

manuela1979

acum 11 ani

acum sunt pe rol investigatile...pe maine suntem programati la un ct...analize de laborator au fost facute si sunt ok.

manuela1979

acum 11 ani

am revenit cu informati. i sa facut ct reconstructie bazin ,coloana.masuratori ale picioarelor radiografie femur stang,drept.totul este ok.i sa facut si un EEG sa nu fie ceva neurologic si acolo a iesit bine.dar el mai schiopateaza inca. in spatele genunchiului il tine ceva .lingamente zic eu.nu am ceva concret. are ca tratament antiinfloamator prefalgan si i s-a mai dat ceva tratament din partea neurologului.a la inceput am uitat sa precizes ca in zona inghinala unde a persistat durerea au fost inflamati ganglioni.dar acum numai sunt .as vrea sa-mi dati si dumneavoastra o parere.multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil a fost o infectie ( prezenta ganglionilor) care poate da si manifestari articulare. Vindecarea acestor tipuri de artrite postinfectioase poate dura mai mult timp ( 4-6 saptamani).
In cazul in care nu se amelioreaza durerea si schiopatatul dupa ~ 3 saptamani de tratament este recomandat sa revedeti medicul curant ( ecografie de genunchi sau alte investigatii).

manuela1979

acum 11 ani

va multumesc pentru informatii mai ales de durata vindecarii.am sa revin cu noutati.

manuela1979

acum 11 ani

imunitate.
inca o intrebare as avea ?pentru imunitatea copilului ce tratament mi-ati putea recomanda.multumesc astept un raspuns.

manuela1979

acum 11 ani

buna .am revenit.baietelul se simte mai ok isi indoaie piciorusul destul de bine dar medicul ne-a recomandat sa nu calce inca pe picior .oare cat timp? pana la urma se pare ca avem o sinivita de sold stang.l am uitat sa precizez ca la inceput se vedea cu ochiul liber ,ca genunchiul stang era mai sus si cel drept mai jos.si de acolo au pornit toate investigatile masuratori de picioare ,ct etc toate au iesit perfect .vad acum ca piciorusele sunt egale poate o mica diferenta dar nesemnificativa. dumneavoastra ce credeti?.ar avea nevoie de masaj ? mai are tratament saptamana asta.nurofen .si piracetam multumesc.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Masajul nu are eficienta in cazul acesta,in sensul sa grabeasca vindecarea. Puteti insa efectua un masaj de tonifiere a musculaturii membrului afectat ( insa nu unul puternic). Important este tratamentul antiinflamator * acel nurofen) cu reevaluare ulterioara ( ecografie sold pentru monitorizarea sinovitei).

manuela1979

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns.inca o intrebare? cam cat timp nu are voie sa calce pe picior?

olea

acum 11 ani

luati legatura cu dr STEFAN TIRON un medic exceptional , din Bucuresti , nr telefon 0711509810 .am vazut multi copii bolnavi la el !

olea

acum 11 ani

nr telefon dr tiron este corect 0722509810 . scuze !