Articulatii inflamate

Artrita

Postata de caramela10 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am o problema.De aprox. 2 ani ma dor ingheieturile mainilor,cateodata abia aduc plasele din piata.Am fost la doctor crezand ca am reumatism dar mi s-a spus ca am articulatiile inflamate.Va rog sa-mi spune-ti ce medicamente sau unguente ar fi bune pentru aceasta si daca netratate sunt periculoase aceste inflamatii.Va multumesc.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acesta nu este un diagnostic ( " articulatii inflamate"). Este indicat sa consultati un medic reumatolog pentru stabilirea unui diagnostic si a recomandarile adecvate.

Adrienne

acum 11 ani

Durerea reumatismala de natura inflamatorie [ artita] afecteaza, de regula, articulatiile mici si incheieturile mainilor. Poate duce la pierderea cartilajului articular, la erodarea si slabirea oaselor precum si a muschilor,rezultatul fiind deformarea articulatiilor, distrugerea si pierderea functionalitatii lor. Daca medicul nu a recomandat un tratament anume, pot spune ca eu folosesc MSM 750mg, capsule , cate 2/zi ,timpul recomandat fiind de 6 luni si ca unguient balsam Gheara Diavolului de la Herbamedicus. Multa sanatate !

caramela10

acum 11 ani

Va multumesc

simona

acum 11 ani

Si eu sufar de artroza. A debutat anul trecut cu localizare pe soldul stang. Am facut tratament cu antiinflamatoare, diclofenac supozitoare si Artrostop rapid capsule pe care nu le-am tolerat si atunci medicul mi-a prescris MSM. M-am simtit mai bine si in Decembrie 2012 am facut terapia cu rezonanta magnetica de spin, o noua terapie neinvaziva, 9 sedinte.
Ma simt muuult mai bine, articulatia s-a dezumflat aproape de tot dar tot am ramas cu un mic nodul ( care o sa ramana acolo o vesnicie, asa mi s-a explicat, si asa si este). Trebuie evitat frigul, caratul greutatilor in general efortul fizic, doar gimnastica medicala adecvata.
Incercati la Clinica Laurus Medical, cei care detin licenta pentru acest tip de tratament, acolo medicul va consulta inainte si va prescrie tratamentul.
E adevarat ca e cam piperat pretul dar merita incercat.
Totusi eu nu pot renunta la MSM si la gelul cu Gheara dracului si Puterea ursului de la Krauter pe www.life-care.com Dar e bun si vechiul Revulsin unguent care acum se numeste Unguent cu nicotinat de metil. Farmacistii stiu.

Ted

acum 11 ani

Ai grija ca raportul Omega 3 / Omega 6 in alimentatie sa fie supraunitar...nu e chiar simplu... ; dar in felul acesta vei avea asigurata o reactie antiinflamatoare la nivelul intregului organism.

Adrienne

acum 11 ani

Ulei de Canepa 84 caps. CANAH - omega 3,6,9 ; 2 - 4 caps/ zi ,timp de 4-6 luni.

caramela10

acum 11 ani

Va multumesc mult.