Alimentația in poliartrita reumatoida?

Artrita

Postata de Utilizator11695985913 cu 7 luni in urma.

Bună ziua. Am aflat că am poliartrita și aș dori să știu dacă unele alimente ( pe care lea-am găsit că fiind interzise pe unele site-uri, dar pe altele nu) pot fi bune în dieta mea: mere, prune, vinete cartofi albi... dar artofii roșii (roz)? Dar. la categoria pește?
La categoria uleiuri cu care să gătesc, pot folosi doar de măsline, cocos, in, sâmburi de struguri....sau și de orez, porumb. Căci am citit că cele din floarea-soarelui și rapiță pot produce inflamații.
Am cumpărat semințe de mei, hrișcă, cânepă...le pot macina și să fac pâine sau turte? Căci prefer să-mi fac singura pâinea sau pastele, de aceea as vrea să știu din ce le pot face.
Deja nu mai mănânc murături, sare, zahar....
Vă mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

In cazul poliartritei reumatoide, o alimentatie sanatoasa si echilibrata poate juca un rol important in gestionarea simptomelor si mentinerea unei stari de sanatate cat mai bune. Cu toate acestea, este important sa consultati intotdeauna medicul sau un nutritionist inainte de a face schimbari majore in dieta dumneavoastra.

In general, nu exista alimente care sa fie absolut interzise sau sa aiba efecte garantate in reducerea inflamatiei asociate cu poliartrita reumatoida, dar exista anumite recomandari generale pe care le puteti urma:

1. Consumati alimente bogate in acizi grasi Omega-3: peste gras (somon, ton, sardine), seminte de in, nuci si ulei de peste. Aceste alimente pot ajuta la reducerea inflamatiei.

2. Includeti in dieta fructe si legume proaspete, in special cele bogate in antioxidanti (mere, prune, vinete). Acestea pot ajuta la mentinerea unui sistem imunitar sanatos si pot avea proprietati antiinflamatorii.

3. Optati pentru proteine slabe, cum ar fi puiul, curcanul, pestele si tofu. Evitati carnea rosie procesata sau grasimile saturate.

4. Uleiul de masline, cocos, in si samburii de struguri sunt optiuni bune pentru gatit. Uleiurile din floarea-soarelui si rapita pot fi consumate in cantitati moderate, dar nu este recomandat sa fie incalzite la temperaturi ridicate, deoarece pot avea potential inflamator.

5. Semintele de mei, hrisca si canepa pot fi macinate si utilizate in retete de paine sau turte.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/ameliorarea-poliartritei-reumatoide-prin-dieta-intre-mit-si-adevar_4893

Utilizator11695985913

acum 7 luni

Vă mulțumesc! Zaharul invertit este recomandat? Dar lactatele de origine animală? Cele slabe în grăsimi pot fi consumate măcar rareori?