vreau sa raman insarcinata

Arta de a fi parinte

Postata de soldat cu 12 ani in urma.

buna ziua ,ma numesc andra!
as dori sa ma sfatuiti in privinta unei probleme ,as dori sa raman insarcinata ,insa eu am luat anticonceptionale timp de 3 ani iar de 8 luni am intrerupt deoarece nu ma simteam bine in ultimul timp de la ele,mentionez ca am luat harmonet, am luat in greutate considerabil ac***a si apetit crescut , nu am tiroida ,dar mereu am avut probleme cu greutatea .de o saptamana incerc sa raman insarcinata .spuneti-mi ce trebuie sa fac , daca trebuie sa fac vreo analiza m-ai speciala sau m-ai importanta pentru a face acest pas .doresc parerea unui specialist de aceea as dori sa ma ajutati ,pentru a va face o parere cat de cat mentionez faptul ca am 21 de ani,si 110 kg si inaltimea de 1,80.iar sotul are 27 de ani si 100 kg.probleme mari de sanatate nu sunt ,suntem deschisi,stresati cred ca nu suntem ,doar obositi,uneori!ce putem face ?pana acum nu a iesit testul pozitiv .
va multumesc anticipat si astept un raspuns cat m-ai repede !

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Inainte de conceperea unui copil este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru investigatii de laborator, ecografii, teste hormonale, etc.
Un motiv de ingrijorare ar aparea atunci cand ,dupa cel putin 1 an de sex neprotejat ,nu ati ramane insarcinata