vreau sa fiu mamica:D

Arta de a fi parinte

Postata de dianasele cu 12 ani in urma.

buna seara din nou:D.eu impreuna cu prietenul meu ne dorim foarte mult un bebelus dar nu raman nici cum gravida|:(.poate sa fie din cauza dispaziei usoare de col?va multumesc si ast raspuns

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

absenta sarcinii dupa o perioada de un an in cadrul unui cuplu fertil, fara a se utiliza mijloace contraceptive pune problema unei infertilitati. Aceasta poate interesa ambii parteneri, fie cauza feminina, fie cea masculina. Factorii feminini sunt: cervico-vaginali (vaginite, cervicite, hipoplazie, fibromiom cervical), uterini (uter hipoplazic-insuficient dezvoltat, uter septat, endometrita, endometrioza), tubari (obstructia trompelor uterine prin fibromioame, aderente, inflamatie), ovarieni (chisturi ovariene functionale, inflamatii). Factorii masculini poti fi: infectii genitale, anticorpi antispermatozoid, oligospermia. Ar fi necesare o serie de investigatii: evaluarea ovulatiei ( metoda temperaturii bazale, a mucusului cervical), dozari hormonale ( LH, prolactina, progesteron, FSH, hormoni tiroidieni), explorari imagistice pentru vizualizarea organelor genitale feminine (histescopia, hitero-salpingografia), spermograma si dozarea testosteronului, LH, FSH pentru el.
Ar fi bine sa va adresati unui serviciu de endocrinologie pentru investigatii suplimentare.

CarmenG

acum 12 ani

Incercati medicina cuantica si aparatul de testare wellness pentru a stabili cauza din care nu puteti ramane insarcinata.

Ala

acum 11 ani

Buna ma numesc Ala si am 23 ani acum,in luna lui octombrie 2011 m-am operta de chist ovarian pe ovarul sting,si a zis ca e bine pot sa am o sarcina si sa devin mamica,pai am deja ceva timp de cin incerc sa ramin insarcinata si nimic,ce ma sfatuiti dumneavoastra sa fac,vreau sa am un bebe.