SARCINA EXTRAUTERINA

Arta de a fi parinte

Postata de b_deea cu 13 ani in urma.

Prin ce metoda se poate renunta la o sarcina extrauterina?Si cat de periculoasa poate fi aceasta metoda?

Raspunsuri (3)

ionica

acum 13 ani

Din cate stiu, o sarcina ectopica nu poate sustine fetusul in viata foarte mult timp, si apar complicatii ce pun in pericol viata gravidei.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Interventia poate fi laparoscopica, se poate practica inteventie chirurgicala ghidata endoscopic, etc. Oricum, in conditiile in care medicina a evoluat, inteventiile chirurgicale in cazul unei saricini extrauterine nu sunt periculoase pentru pacienta.

b_deea

acum 13 ani

asta inseamna ca operatia nu se face la suprafata? ca si apendicita sau fibron....?