rh negativ

Arta de a fi parinte

Postata de cris29 cu 11 ani in urma.

eu am rh negativ si sotu pozitiv dar cu grupa sanguina aceiasi 01.eu am un baietel de aproape 6 ani si as mai vrea sa mai fac inca un copil care sunt sansele ca fatu sa nu iasa cu probleme?a sa va mai spun ca dupa ce am nascut primul copil fara nici o probleme de sanatate pt ca a fost pentru prima oara cand am ramas gravida si lam facu dupa aceia la vro 3 4 luni am ramas iar gravida si lam dat afara pt ca baietelu era mic.va rog frumos sami spuneti care sunt riscurile de bine si de rau ca sa stiu mai am vreo sansa sau nu?va multumesc

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

De obicei , prima sarcina [ in majoritatea cazurilor] este fara probleme..............ar fi trebuit sa se faca imediat ,dupa nastere, vaccinul dar, daca nu s-a facut atunci, dupa avort ar fi trebuit sa se faca obligatoriu. Acum, sunt sanse sub supravegherea atenta a medicului pe tot parcursul sarcinii, cu analizele corespunzatoare, etc. Se poate !

cris29

acum 11 ani

nu am facut vaccinul pentru ca doctorita a spus ca nu este nevoie ca aveam 3 saptamani sau 4 de sarcina imediat cum am aflat mam si dus sa fac avort findca aveam un copilas de 4 luni si dupa ce am nascut primul copil nici atunci nu mia facut vaccin desi trebuia sa mi se spuna de vaccin dar nu mia spus nimeni si cand mam dus la control dupa ceva timp tot la acelasi doctor cu care am nascut primul copil mia spus ca atunci nu exista vaccinul respectiv dar eu cred ca exista dar a vrut sa se scoata el pt ca eu am nascut primul copil in 2007

Adrienne

acum 11 ani

In caz ca te hotarasti pentru o noua sarcina ,ar trebui sa alegi un medic f. bun, de incredere,care sa cunoasca situatia, sa-ti supravegheze cu mare atentie sarcina, sa prescrie analizele ce trebuiesc facute periodic, in timpul sarcinii si sa nasti tot cu el. Intr-un cuvant sa-si asume impreuna cu tine acest lucru, sa faceti o echipa. Succes !

cris29

acum 11 ani

multumesc mult