ptr sugari

Arta de a fi parinte

Postata de criss12 cu 12 ani in urma.

ce se poate intampla daca i-am dat debridat si amoxicilina pulbere nediluate?

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

debridate, sub forma de suspensie buvabila se va adminstra cu lingurita sau amestecat in biberonul cu lapte.
amoxicilina pulbere se va administra conform prescriptiei : "se adauga in flacon apa proaspat fiarta si racita, pana la semnul de pe eticheta. Se agita pentru omogenizare (1-2 min) si se completeaza din nou cu apa pana la semnul de pe eticheta realizandu-se 60 ml suspensie; la copii 0-2 ani: 1/2 lingurita - menzura (65 mg) la 8 ore "

criss12

acum 12 ani

amoxicilina nu am diluat-o.....ce se poate intampla in acest caz?

raul

acum 12 ani

cum se poate asa ceva??????????????????

Utilizator11603970159

acum 3 ani

Atunci cum i-ai dat copilului ?doamne fereste!

lavinia 77

acum 10 ani

am administrat fetitei mele, avea 10 zile, timp de 6 sapt, DEBRIDAT in urma unei constipatii.Acum are diaree, oare debridatul a declansat diareea???? I-am dat si in timpul diareei si nu a mai avut efect, ma tem ca DEBRIDATUL este cauza si vreau sa-l evit de acum inainte.