pentru sarcina

Arta de a fi parinte

Postata de vasile315 cu 12 ani in urma.

buna ziua ma numesc nan vasile si mam nascut cu un deget lipsa la ambele mini sunt casatorit cu sotia mea nan mirabela si vrem sa avem un copil si asi vrea sa intreb ce sanse sunt ca copilul sa se nasca cu mini asa cumam eu dau daca sunt sanse ca asa ceva sa se intiple .

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Oligodactilia reprezinta absenta unui deget mai multe de la maini sau de la picioare . Prin actiunea factorilor teratogeni (ce pot induce malformatii), in stadiul de embriogeneza (primele 8 saptamani din dezvoltarea intrauterina) se pot dezvolta anomalii minore sau chiar si malformatii care se dezvolta mai tarziu, cand are loc maturizarea functiilor si tipurilor celulare in fiecare organ.

vasile315

acum 12 ani

sa ma ertati ca continui cu intrebarea mea va rog sa imi raspundeti sinplu daca se poate ca copilul pe care eu si sotia me vren sa l avem daca poate sa aibe malformatii daca eu mam nascut cu un deget lipsa la anbele mini