La cat timp pot ranane insarcinata?

Arta de a fi parinte

Postata de nickcami cu 12 ani in urma.

Buna seara!Am sterilet mirena si as dori sa stiu lla cat timp dupa scoaterea lui pot ramane insarcinata si daca mai pot ramane insarcinata pentru ca am citit ca poate provoca sterilitatea.Ne dorim un al doilea copil.Striletul il am de 9 luni!Multumesc!

Raspunsuri (2)

snickeritza

acum 12 ani

exista riscul sa nu mai poti face copii,indiferent daca ai sterilet sau nu dar intr-adevar sunt diferite opinii in acest sens.dar ac***a in vedere ca l-ai tinut doar 9 luni si nu ani ai avea o sansa in plus.depinde de organismul tau.ideal ar fi sa astepti vre-o 3 luni dupa ce l-ai scos,sa faci niste analize sa fii sigura ca esti sanatoasa si apoi sa incerci sa faci un bebe.succes

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

prima conditie ar fi extragerea steriletului (dispozitivului intrauterin) intr-un cabinet de ginecologie. aceasta metoda de contraceptie este una reversibila si durata utilizarii unui dispozitiv este de un an.